Jako mieszkańcy gminy Stryszawa szczególnie polecamy pięć ścieżek dydaktycznych wytyczonych na terenie naszej gminy. Powstały one w latach 2005-2008 z naszej inicjatywy, a całość prac od pomysłu, przez rekonesans w terenie i wyznakowanie zgodnie z wytycznymi PTTK – to nasze dzieło. Dziś „nasze” ścieżki dydaktyczne naniesione są na wszystkich mapach turystycznych Beskidów, a ich opisy znajdziemy w niejednym przewodniku turystycznym.


„Szlak buków”

Oznaczony jest czerwonymi znakami ścieżki dydaktycznej i prowadzi z Targoszowa Wieczorek przez Gronik, polanę Łazy i Semikową, Leskowiec, Halę Rzycką i wraca do Wieczorek. Przejście pętli zajmuje ok. 3,5 godziny. Szlak rozpoczyna się w osiedlu Wieczorki obok jednej z dwóch kapliczek górniczych w tym regionie. Po kilkunastu minutach wędrówki dotrzemy do góry Gronik, gdzie znajduje się druga kapliczka górnicza. Obie upamiętniają wydobycie darniowych rud żelaza, które miały miejsce w tym rejonie w XIX w. Z Gronika szlak prowadzi przez las sosnowo-brzozowy i wyprowadza nas na Polanę Łazy. Od tego miejsca pnie się on stopniowo do góry, a nieopodal Semikowej Polany wchodzimy w las bukowy, który będzie nam towarzyszyć już niemal do końca trasy. Po drodze mijamy jedno z najpopularniejszych w Beskidach, schronisko pod Groniem Jana Pawła II, a w drodze na niezwykle widokowy Leskowiec miniemy po lewej stronie kilkanaście limb. Z Leskowca już do samego końca schodzić będziemy w dół, a ostatni odcinek od targoszowskich kampingów pokonamy asfaltową, lokalną drogą.


„Szlak skałek”

Oznaczony jest zielonymi znakami ścieżki dydaktycznej i podobnie zaczyna się w targoszowskich Wieczorkach, prowadzi dalej przez Snokówkę, Czarną Górę, Zimną Wodę, Smrekowicą, Potrójną na Przełęcz Beskidek, a stamtąd schodzi do Wieczorek. Przejście tą nieco krótszą trasą zajmie ok. 2 godzin 45 minut. Spod kapliczki górniczej udajemy się na zachód i wchodzimy do lasu. Po niedługim czasie dotrzemy do targoszowskiego osiedla Snokówka, a następnie mozolnie piąć się będziemy na szczyt Czarnej Góry. Od tego miejsca kilka razy napotkamy interesujące wychodnie skalne. Kolejne interesujące miejsce to Polana Suwory, na której wybija najwydajniejsze źródło Beskidu Małego – Zimna Woda. Z tego miejsca niedaleko jest do słynnej Groty Komonieckiego i na szczyt Łamanej Skały. Na odcinku między Smrekowicą a Potrójną często będą nam towarzyszyć skałki piaskowcowe, a pod szczytem Potórnej i dalej na szlaku w kierunku Przełęczy Beskidek będzie kilka ładnych punktów widokowych. Z Beskidka zejście do Targoszowa prowadzić będzie wspólnie ze „Szlakiem buków”.


„Szlak kapliczek”

Oznaczony jest żółtymi znakami ścieżki dydaktycznej, a szlak ten połączył Pasmo Jałowca w Beskidzie Wysokim (ulubione miejsce wypoczynku Kardynała Stefana Wyszyńskiego) z Pasmem Leskowca w Beskidzie Małym (jeden z ulubionych szczytów Karola Wojtyły). Ścieżka prawie w całości położona jest na terenie gminy Stryszawa. Biegnie on przez Zawoję, Stryszawę, Krzeszów i Targoszów, przecinając gminę z południa na północ. Zaczyna się ona obok klasztoru O. Karmelitów Bosych w Zawoi Zakamieniu, a kończy przy schronisku PTTK pod szczytem Gronia Jana Pawła II. Przejście ścieżki zajmie, zarówno w jedną jak i drugą stronę ok. 5 godzin. Wzdłuż całej trasy znajduje się kilkadziesiąt kapliczek, zabytkowych tym wiele zabytkowych. Najstarsze z nich sięgają nawet XVII w. Na trasie ścieżki znajdują się 4 tablice informacyjne z mapką trasy i jej opisem (Zakamień, Stryszawa Kotliki, Krzeszów, Schronisko PTTK). Dodatkowo na odcinku Targoszów Wieczorki – Groń Jana Pawła II „Szlak kapliczek” pokrywa się z leśną ścieżką przyrodniczą im. kardynała Karola Wojtyły. Na dziesięciu tablicach rozmieszczonych wzdłuż trasy poznamy przyrodę, historię i wiele ciekawostek dotyczących Beskidu Małego. Warto dodać, że jest to chyba jedyna w Polsce ścieżka dydaktyczna, która biegnie przez trzy pasma górskie – Beskid Żywiecki, Beskid Średni i Beskid Mały.


„Szlak widoków”

Oznaczony jest czarnymi znakami ścieżki dydaktycznej i jest to pętla, która przebiega przez najatrakcyjniejsze widokowo tereny gminy Stryszawa. Przejście trasy zajmuje ok. 3,5 godziny. Wędrując ze Stryszawy dotrzemy do kukowskich Górek z krzyżem milenijnym i bardzo efektowną panoramą w kierunku południowym. Dalej szlak prowadzi do Krzeszowa, a na odcinku od tej miejscowości do Żurawnicy roztaczać się będą atrakcyjne widoki, dla odmiany w kierunku północnym. Główną atrakcją Żurawnicy będą wychodnie piaskowcowe ciągnące się blisko 300 metrów, a urokliwa polana Carchel przypomni nam, że Wołosi byli pierwszymi osadnikami, którzy zasiedlili niegdyś niedostępne góry. Schodząc do Stryszawy będziemy mogli podziwiać w całej okazałości m.in. królową Beskidów – Babią Górę. Ponadto wzdłuż ścieżki znajduje się kilka cennych kapliczek, neogotycki kościół w Krzeszowie a w Stryszawie „Babiogórskie Sklepiki” gdzie zakupić możemy wyroby lokalnych artystów ludowych.


„Leśna ścieżka przyrodnicza
im. kardynała Wyszyńskiego”

Oznaczona jest niebieskimi znakami ścieżki dydaktycznej a prowadzi ze stryszawskich Roztok przez Krawcową Polanę, Jałowiec, Przełęcz Kolędówki, Siwcówkę do Stryszawy Matusy. Ścieżka ta pozwala na poznanie walorów przyrodniczych Pasma Jałowieckiego Beskidu Żywieckiego a umożliwia to dziesięć tablic informacyjnych rozstawionych wzdłuż szlaku. Na przejście trasy należy zarezerwować sobie ok. 3 godzin. Po drodze przechodzić będziemy obok największego wodospadu w tej części Beskidów, potężnego (niestety już martwego) świerka Siłosław, na szczycie Jałowca zachwycać będziemy się rozległym widokiem, a na Siwcówce odwiedzić będziemy mogli klasztor Sióstr Zmartwychwstanek i Izbę Pamięci poświęconą prymasowi tysiąclecia Stefanowi Wyszyńskiemu.